Skip to content

Latest commit

 

History

History
121 lines (97 loc) · 4.65 KB

feladatok.md

File metadata and controls

121 lines (97 loc) · 4.65 KB

Workshop gyakorlat

Egyszerű gépindítás

Jelentkezzen be, majd indítson gépet a CIRCLE felhasználói felületén! Az indításhoz válasszon ki egy Ubuntu sablont a listából!

Az események fülön jelzést kap a gép elindulásáról. Ha megkapta jelzést, másolja a vágólapra az SSH csatlakozási parancsot, majd jelenkezzen be a virtuális gépre!

Írja be az uname -a parancsot! Írja be az nproc parancsot! Jól látható a virtuális gép egy processzorral rendelkezik.

Állítsa le gépet, majd a felhasználói felületen az Erőforrások fülön növelje meg processzorok számát 2-re! Mentse el a beállítást majd indítsa el ismét a virtuális gépet! Ellenőrizze a processzorok számát ahogy azt nem rég is tette!

Környezet telepítés és megosztás

Telepítse az nginx webszervert!

    sudo apt update
    sudo apt install nginx

A telepítés után az nginx már fut. A CIRCLE felhasználói felületén kattintsunk a Hálózat fülre, majd nyissuk ki a 80-as portot a tűzfalon. A port nyitás átnavigál minket az Események fülre. Navigáljunk vissza a Hálózat-hoz. A virtuális gép 80-as portját egy véletlen szerű portszám értékhez rendelte hozzá a tűzfal modul. Segítségképpen a felhasználó felület a gépünk elérhetőségét linkként jeleníti meg. Kattintsunk a linkre majd ellenőrizzük betölt-e az nginx köszöntő oldala!

Módosítsuk a /usr/share/nginx/html/index.html fájlt, írjuk be a nevünket a h1 tagbe! Ellenőrízzuk a változást!

A felhasználói felületen a Hozzáférés fülön ossza meg a gépet a szomszédjával! Garázdálkodjon kedvére a a kapott gépen!

Template készítése

Kattintson a floppy lemez ikonra majd mentse el virtuális gépet sablonként! A sablon neve tartalmazza az ön nevét! A mentés befejézése után ossza meg a sablont a szomszédjával! Törölje le a virtuális gépet!

Majd, indítson virtuális gépet a szomszédjától kapott sablonból!

Diszk hozzáadása

Adjon hozzá újdiszket a virtuális géphez, az Erőforrások fülön! Formázza meg a kedvenc fájlrendszerére majd csatolja fel a /mnt alá!

    sudo mkfs.ext4 /dev/vdb
    sudo mount /dev/vdb /mnt

A felhasználói felületen nyújtson be átméretezési kérvényt az adminisztrátornak! Nagyobb méretet igényeljen mint a jelenlegi! Az igény elfogadásáról kapni fog értesítést a felületen.

Ellenőrizze a fájlrendszer jelenlegi méretét, majd csatolja le azt!

    sudo df -h
    sudo umount /mnt

Az átméretezést elfogadó értesítés után, a lemez mérete megváltozik. Méretezzük át a fájlrendszert majd csatoljuk fel a /mnt alá és ellenörizzük a méretét.

    sudo e2fsck -f /dev/vdb
    sudo resize2fs /dev/vdb
    sudo mount /dev/vdb /mnt

Kiegészítő szolgáltatások

A felhasználói felületen a Kezdőlap fülön kattintsunk a táhely csatolása gombra! A virtuális gépen belül /store elérési út alá már felcsatolásra is került a felhasználói perzisztens tár. Hozzon létre fájlokat /store alá! A felhasználói felület főoldalán a Fájlok dobozban megjelennek a létrehozott fájlok. Itt igényszerint fájlokat tölthet le, illetve újakat is tölthet fel kívűlről a tárhelyre.

Lehetőség nyilik ssh kulcsok feltöltésére egy gombnyomásra. Ehhez generáljuk egy ssh kulcsot a kliens gépen.

    ssh-keygen  # majd 3 enter
    cat ~/.ssh/id_rsa.pub

Jelenítse meg a publikus kulcsot a parancssorban majd, másoljuk a vágólapra!

Navigáljon a CIRCLE-ben a profilunkhoz (a menüben a felhasználó nevünkre kattíntva)! Lentebb kattintson az SSH kulcs hozzáadása gombra! Másolja be a kulcsot, nevezze el, majd mentse el!

Navigáljon vissza a virtuális gépünk kezdő oldalára majd kattintson az SSH kulcs hozzáadása gombra! A kulcs felmásolódott a gépre. Probáljon meg jelszó helyett kulcs segítségével bejelentkezni.

VNC konzol

Tipikus probléma mikor sikerül kizárni magunkat a virtuális gépről. Egy mentő őv a VNC konzol.

Zárja ki magát a virtuális gépről az alábbi parancs segítségével!

    sudo iptables -I INPUT -j REJECT

Most próbáljon meg ssh-zni! Láthatóan nem működik, sikeresen kizárta magát! A felhasználói felületen navigáljon a Konzol fülre, ekkor megjelenik a gép konzolja! Írja be a felhasználó nevet, majd kattintson a Jelszó begépelése gombra, a jelszó beírásához!

A sikeres bejelentkezés után adja ki az alábbi parancsot, hogy ismét szabadon hozzáférjen a géphez SSH-n keresztül is!

    sudo iptables -D INPUT -j REJECT

Ha mindent jól csinált, akkor ismét müködni fog az SSH hozzáférés.