Kvalita vzduchu, který dýcháme, je velmi důležitá ale bohužel opomíjená. Díky úzké spolupráci se senzorvzduchu.cz jsme společně vyvinuli desku plně kompatibilní se https://sensor.community/cz/. To je jedna z největších služeb pro ukládání a vizualizaci dat z domácích a poloprofesionálních metestanice.
Airboard samozřejmě nemusíš použít jenom se sensor.community. Můžeš jej využít s další populární službou TMEP.cz. Nebo si můžeš posílat data na svůj server, kde ti třeba běží HomeAssistant nebo Grafana.
Plně jsme při vývoji respektovali nároky a požadavky sensor.community tak, aby deska LaskaKit AirBoard byla plně kompatibilní. Žádné překážky, jenom vylepšení oproti běžnému zapojení s NodeMCU.
A výsledek? Základem je plně podporovaný modul s ESP8266. K tomu lze snadno připojit I2C čidla (SDA - GPIO0, SCL - GPIO2) přes dva uŠup konektory(co to je?). Díky tomuto konektoru kompatibilním se SparkFun Qwiic a Adafruit STEMMA, můžeš připojit desítky nejrůznějších I2C čidel.
UART je připojen na piny RX (GPIO5), TX (GPIO4), ADC vstup z děliče napětí připojeného na akumulátor je připojen na jediný ADC vstup ESP8266.
A to rozhodně není všechno.
K AirBoard můžeš velmi jednoduše připojit i čidla pevných částic - na desce je 7pinový konektor s I2C rozhraním i UART rozhraním a samozřejmě napájením. Díky tomuto konektoru můžeš připojit nejméně 6 typů senzorů pevných částic. Některé moduly navíc obsahují i čidlo teploty a vlhkosti, například SEN5x.
Jak a co kam připojit jsme sepsali v https://github.com/LaskaKit/Air_Board/blob/main/input/sensors.xlsx
Některá čidla potřebují 5V napájení, většinou kvůli ventilátoru nebo laseru. I na toto jsme při návrhu mysleli - na desku jsme přidali step-up (zvyšující) měnič na 5V. Tím můžeš napájet čidla, která potřebují i 5V napájení.
Od verze 1.2 je nově možnost zvolit zda bude výstupní napětí 5V pro připojená čidla trvale zapnuté, nebo ho lze podle potřeby zapínat/vypínat pomocí GPIO pinu IO12.
Pokud se ptáš, jestli můžeš 5V napájené čidlo připojit k ESP8266, tak v drtivé většině ano. Čidla jsou totiž sice napájená 5V, ale výstup je 3.3V kompatibilní (tohle si ale raději vždy potvrď v katalogovém listu čidla).
A co na desce ještě najdeš? Třípinový konektor pro kvalitní připojení čidla teploty DS18B20 (1-wire sběrnice, obsahuje 4k7 pull-up), konektor pro solární panel (ten doporučujeme 6V) a konektor pro připojení akumulátoru.
Ten je napájený z čipu TP4054 a na desce najdeš pájecí most, kterým si zvolíš nabíjecí proud - 260mA nebo 400mA.
K programování budeš nepotřebuješ programátor. Ten už je na desce a stačí tak jenom zapojit USB-C kabel do tvého počítače a nahrát program.