Skip to content

Latest commit

 

History

History
79 lines (45 loc) · 5.38 KB

s1-c03-object-types.md

File metadata and controls

79 lines (45 loc) · 5.38 KB

Typy obiektów Git'a

Obiekty Git'a zawierają rzeczywiste dane, i to właśnie one stanowią główny budulec repozytorium. W Git'cie występują cztery główne typy obiektów, a pierwsze trzy są najważniejsze dla zrozumienia głównych funkcji Git'a.

Wszystkie typy obiektów zapisywane są w Bazie Obiektów, która znajduje się w Katalogu Git'a. Każdy obiekt jest skompresowany (Zlib'em) i zaadresowany wartością SHA-1, wyliczaną z jego zawartości poprzedzonej małym nagłówkiem. W przykładach będę używał dla uproszczenia pierwszych 6 znaków ciągu SHA-1, ale w rzeczywistości zawsze mają one długość 40 znaków.

SHA oznacza Secure Hash Algorithm. SHA zwraca dla konkretnej wartości unikalny i jednoznaczny identyfikator o stałej długości. SHA-1 zastąpił SHA-0 i jest powszechnie używanym algorytmem.
Więcej o tym znajdziesz w Wikipedii.

Aby zaprezentować parę przykładów, utworzymy małą biblioteczkę ruby (mającą zapewnić proste wiązania z Git'em) i zachowamy ten projekt w repozytorium Git'a. Oto układ naszego projektu:

Rys. A
Rys. A - Prosty projekt zawierający pliki i katalogi

Zobaczmy co zrobi Git, gdy projekt ten zatwierdzimy do repozytorium.

Blob (obiekt binarny)

W Git'cie, zawartości plików zapisywane są w blob'ach.

Rys. B
Rys. B - Pliki zapisywane są jako blob'y

Ważne jest by zrozumieć, że zachowywane są zawartości, a nie pliki. Nazwy i atrybuty plików nie są zapisywane w blob'ach, tylko ich zawartość.

To oznacza, że jeśli gdziekolwiek w projekcie są dwa pliki, które zawierają dokładnie to samo, ale mają różne nazwy, Git zachowa blob tylko raz. To również oznacza, że podczas transferów repozytorium, np. przy clone lub fetch, Git prześle blob tylko raz, a następnie rozwinie go na wiele plików podczas wykonania checkout'a.

Rys. C
Rys. C - Zawartość blob'a po rozpakowaniu

Tree (drzewo)

Katalogi mają w Git'cie prosty odpowiednik — drzewa.

Rys. D
Rys. D - Drzewa to wskaźniki do blob'ów i innych drzew

Drzewo to zwykła lista przynależnych do niego poddrzew i blob'ów, wraz z ich nazwami i atrybutami. Obiekt tego typu zawiera bardzo prosty zapis tekstowy z listą atrybutów, typów, nazw oraz wartości SHA dla każdego elementu przynależnego.

Rys. E
Rys. E - Drzewo po rozpakowaniu

Commit (zatwierdzenie)

No to, skoro możemy w Git'cie przechowywać określone drzewa zawartości, to skąd bieże się „historia” zawartości? Jaki jest „system przechowywania historii drzew”? Odpowiedzią jest obiekt typu commit.

Rys. F
Rys. F - Commit, jako wskaźnik drzewa

Commit to bardzo prosty i podobny do drzewa obiekt. Po prostu jest wskaźnikiem do drzewa, a dodatkowo zawiera następujące dane: autor, zatwierdzający, wiadomość i dowolna lista rodziców – czyli commit'ów bezpośrednio poprzedzających ten commit.

Rys. G
Rys. G - Pierwszy commit po rozpakowaniu

Ponieważ był to mój pierwszy commit, lista rodziców jest pusta. Jeśli zrobię zatwierdzenie drugi raz, obiekt commit będzie wyglądał mniej więcej tak:

Rys. H
Rys. H - Następny/potomny commit po rozpakowaniu

Czy zauważyłeś, że w tym commit'cie rodzic określony jest właśnie takim samym SHA-1, jaki miał nasz poprzedni commit? W większości przypadków commit będzie miał tylko jednego rodzica — tak jak w naszym przykładzie, ale jeśli np. połączysz dwie gałęzie, powstały commit wskaże dwóch rodziców.

Obecny rekord w projekcie jądra systemu Linux wynosi 12 gałęzi scalonych w pojedynczy commit!

Tag (znacznik)

Ostatnim typem obiektów, które znajdziesz w bazie danych Git, jest znacznik. Jest to obiekt, który pozwala nadać niezmienną skróconą nazwę konkretnemu commit'owi. Znacznik zawiera: wskaźnik obiektu, jego typ, oznaczenie, dane oznaczającego oraz wiadomość. Zazwyczaj, typem obiektu jest commit, a wskaźnikiem obiektu jest SHA-1 commit'a który oznaczasz. Znacznik może mieć również sygnaturę GPG, zapewniającą integralność kryptograficzną wydania lub wersji.

Rys. I
Rys. I - Znacznik, po rozpakowaniu

O znacznikach oraz o tym, jak różnią się one od gałęzi (które również są wskaźnikami do commit'ów, ale nie są przechowywane jako obiekty) powiemy trochę więcej w następnej części. Tam również zbierzemy wszystko całość, aby dostrzec jak wszystkie obiekty są ze sobą powiązane funkcjonalnie.