Określa byty, które mają wpływ na swoje środowisko. Skojarzone ze słowem autonomia i angielskim słowem agency.
W ramach gier zdefiniowałem to następująco:
Agentem jest człowiek, instytucja, narracja lub pewne ich złożenie, które mogą oddziaływać na graczy bądź innych agentów.
Dobre rozróżnienie gracza od agenta ukazuje poniższy przykład: plotka o wygrywającej strategii w pokera nie jest sama w sobie graczem, ale może wpłynąć na grę – np. zwabiając więcej osób do grania w pokera – jest więc agentem w tym systemie.
Dodatkowymi przydatnymi założeniami, spotykanymi w życiu, są:
- agenci mogą wpływać również na środowisko, w którym się znajdują;
- agenci mogą tworzyć innych agentów (w szczególności – gracze tworzą narracje i nowe strategie grania w grę);
- gracze dążą do osiągnięcia wysokiej pozycji w grze z poszanowaniem dla swoich wyższych zasad (wyznaczonych przez etykę, dostępność własnych zasobów).
Agentami mogą być również:
- działania (ekwiwalent: kapitał) włożony w osiągnięcie pewnego celu. Przykład: obecnie wiele krajów stara się o bycie pierwszymi w kategoriach obliczeń kwantowych, reaktorów fuzyjnych. To samo się działo w ramach wyścigu na Księżyc między USA a ZSRR w latach 60.
- działania wykonywane w ramach ustalonego porządku (np. skutki prawne i administracyjne popełnionych czynów). Oczywiście, że technicznie w tym przypadku ostatecznym aktorem jest np. policja, dany sąd, czy prokuratura, ale tu warto rozdzielić wykonawcę (dany sąd) od agenta (prawo wymuszające na każdym sądzie w kraju takie zachowanie a nie inne).
- Jakiego rodzaju agency doprowadza do flashmobu;
- Stand alone complexes;
Powiązane: