Skip to content

Latest commit

 

History

History
72 lines (54 loc) · 11.3 KB

README.md

File metadata and controls

72 lines (54 loc) · 11.3 KB

Projekt

Cieľom projektu je osvojiť si základné koncepty a techniky analýzy dát, pochopiť, ako fungujú a získať intuíciu pre ich vhodnú aplikáciu za účelom objavovania znalostí v dátach. Mali by ste tiež získať predstavu, aké otázky vieme pomocou analýzy dát zodpovedať a byť schopní aplikovať a vyhodnotiť základné prístupy strojového učenia.

Projekt sa vypracúva vo dvojiciach. Pri riešení sa očakáva využitie jazyka Python a dostupných knižníc na analýzu dát (pandas, matplotlib a pod.). V každej fáze sa odovzdáva vykonateľný Jupyter Notebook, ktorý by mal zachytávať a vhodne dokumentovať všetky vykonané transformácie nad dátami. Odovzdaný notebook musí obsahovať nielen kód, ale aj jeho výsledky (vypočítané hodnoty, výpisy, vizualizácie a pod.) spolu s komentárom intrepretujúcim získané výsledky a z toho plynúce rozhodnutia pre ďalšie kroky dátovej analýzy. Schopnosť dobre odkomunikovať a vybrať relevantné výsledky analýzy bude predstavovať významnú zložku hodnotenia. Pri každej fáze v odovzdanom notebooku tiež uveďte percentuálny podiel práce jednotlivých členov dvojice.

Dáta

Každá dvojica bude pracovať s im náhodne pridelenou dátovou sadou. Dáta predstavujú záznamy o pacientoch, ktorí boli vyšetrovaní na cukrovku. Vašou úlohou je vedieť predikovať hodnotu Y (môže sa líšiť v závislosti od pridelenej dátovej sady). Budete sa musieť pritom vysporiadať s viacerými problémami, ktoré sa v dátach nachádzajú (formáty dát, chýbajúce, nezmyselné alebo vychýlené hodnoty a pod.).

Prieskumná analýza (max. 12b)

Prieskumná analýza je kľúčovou časťou analýzy dát. Bez nej nie sme schopní dáta spracúvať, pretože nevieme, čo sa v nich nachádza. Využíva sa pritom predovšetkým deskriptívna štatistika a rôzne podporné vizualizácie.

V tejto fáze sa od vás očakáva:

  • Základný opis dát spolu s ich charakteristikami (3b). Pre dosiahnutie plného počtu bodov uveďte počet záznamov, počet atribútov, ich typy a pre zvolené významné atribúty ich distribúcie, základné deskriptívne štatistiky a pod.
  • Párová analýza dát (4b). Preskúmajte vzťahy medzi zvolenými dvojicami atribútov. Zamerajte sa pritom na identifikáciu závislostí medzi dvojicami atribútov (napr. korelácie) a na závislosti medzi predikovanou premennou a ostatnými premennými (potenciálnymi prediktormi).
  • Formulácia a štatistické overenie hypotéz o dátach (2b). Mali by ste sformulovať aspoň dve hypotézy o dátach, ktoré budú relevantné v kontexte zadanej predikčnej úlohy. Príkladom hypotézy (v závislosti od pridelenej dátovej sady) môže byť, že pacienti s chorobou štítnej žľazy majú v priemere inú (vyššiu/nižšiu) hodnotu nejakej látky alebo hormónu ako pacienti bez danej choroby. Vami sformulované hypotézy overte vhodne zvoleným štatistickým testom.
  • Identifikácia problémov v dátach spolu s predpokladaným scenárom riešenia v ďalšej fáze (3b). Mali by ste identifikovať, čo budete musieť v rámci predspracovania vyriešiť (aj s naznačením možností, ako tieto problémy plánujete v ďalšej fáze riešiť). Medzi problémy, na ktoré môžete v rámci analýzy naraziť, patria napr.:
    • nevhodná štruktúra dát (dáta nie sú v tabuľkovej podobe alebo jedna entita je opísaná viacerými riadkami tabuľky)
    • duplicitné záznamy, resp. nejednoznačné mapovanie medzi záznamami
    • nejednotné formáty dát
    • chýbajúce hodnoty
    • vychýlené (odľahlé) hodnoty
    • a ďalšie, t. j. v dátach sa môžu nachádzať aj iné, tu nevymenované problémy, ktoré tiež treba identifikovať a vo vašej analýze adresovať.

V odovzdanej správe (Jupyter Notebooku) by ste tak mali vedieť zodpovedať na otázky:

  • Majú dáta vhodný formát pre ďalšie spracovanie? Ak nie, aké problémy sa v nich vyskytujú?
  • Sú niektoré atribúty medzi sebou závislé? Od ktorých (jednotlivých) atribútov závisí predikovaná premenná?
  • Sú v dátach chýbajúce hodnoty? Ako sú reprezentované? Ako plánujete riešiť problém chýbajúcich hodnôt pre jednotlivé atribúty, resp. pozorovania? (Pre rôzne atribúty môže byť vhodné použiť rôzne stratégie.)
  • Nadobúdajú niektoré atribúty nezmyselné (nekonzistentné) či inak výrazne odchýlené hodnoty? Ktoré?
  • Ako plánujete v ďalšej fáze tieto identifikované problémy adresovať / riešiť?

Správa sa odovzdáva v 6. týždni semestra na cvičení (dvojica svojmu cvičiacemu odprezentuje vykonanú prieskumnú analýzu v Jupyter Notebooku). Následne správu elektronicky odovzdá jeden člen z dvojice do systému AIS do nedele 3.11.2019 do 23:59.

Predspracovanie (max. 18b)

Na základe identifikovaných problémov v dátach a návrhu ich riešenia v predchádzajúcej fáze treba zrealizovať predspracovanie. Výsledkom by mala byť upravená dátová sada (vo formáte csv) vo vhodnom tvare pre strojové učenie. To znamená, že jedno pozorovanie musí byť opísané jedným riadkom tabuľky; zároveň, keďže v tretej fáze budeme pracovať s algoritmom, ktorého implementácia podporuje len numerické dáta, bude potrebné všetky nenumerické atribúty transformovať na numerické. Napokon, keďže sa predspracovaním mohol zmeniť tvar a charakteristiky dát (počet atribútov, distribúcie hodnôt a pod.), treba znovu zrealizovať podstatné časti prieskumnej analýzy. Významnú časť hodnotenia bude predstavovať znovupoužiteľnosť (replikovateľnosť) predspracovania.

V tejto fáze sa od vás očakáva:

  • Integrácia dát a prípadná deduplikácia záznamov (4b). Výsledkom by mala byť jednotná tabuľková reprezentácia dát, ktorá bude predstavovať vstup pre ďalšie spracovanie a (v 3. fáze) strojové učenie.
  • Realizácia krokov predspracovania dát a ich zdokumentovanie (5b).
    • Pri riešení chýbajúcich hodnôt vyskúšajte rôzne stratégie (očakáva sa vyskúšanie minimálne dvoch stratégií, pričom aspoň jedna z nich musí byť zvolená z posledných troch menovaných):
      • nahradenie chýbajúcej hodnoty mediánom
      • nahradenie chýbajúcej hodnoty priemerom
      • nahradenie chýbajúcej hodnoty pomerom ku korelovanému atribútu
      • nahradenie chýbajúcej hodnoty priemerom segmentu
      • nahradenie chýbajúcej hodnoty pomocou lineárnej regresie
      • nahradenie chýbajúcej hodnoty pomocou algoritmu k-najbližších susedov
    • Podobne postupujte aj pri riešení vychýlených (odľahlých) hodnôt, pričom vyskúšajte aspoň dve zo stratégií uvedených nižšie:
      • odstránenie vychýlených (odľahlých) pozorovaní
      • nahradenie vychýlenej hodnoty hraničnými hodnotami rozdelenia (5 percentilom, resp. 95 percentilom)
      • transformácia atribútu s vychýlenými hodnotami pomocou zvolenej funkcie (logaritmus, odmocnina a pod.)
  • Znovupoužiteľnosť predspracovania (5b). Upravte váš kód realizujúci predspracovanie trénovacej množiny tak, aby ho bolo možné bez ďalších úprav znovupoužiť na predspracovanie validačnej, resp. testovacej množiny (ich predspracovanie sa pritom v tej fáze nevyžaduje, odovzdaný kód v Jupyter Notebooku na to však musí byť pripravený). Očakáva sa preto, že bude predspracovanie realizované pomocou funkcií alebo využijete možnosti knižnice sklearn.pipeline. Častým problémom býva využitie informácií, ktoré nie sú dostupné v čase zbierania údajov (napr. štatistické informácie o celej testovacej sade pri spracovaní trénovacích údajov alebo aj pri spracovaní jednotlivých pozorovaní z testovacej sady), čím môžete do trénovania zaniesť znalosť z validačnej alebo testovacej množiny; vaše riešenie toto musí ošetrovať.
  • Opätovná realizácia podstatných častí prieskumnej analýzy (4b). V rámci nej by ste mali vedieť zodpovedať na otázku, ako sa zmenili distribúcie hodnôt po realizácii krokov predspracovania (t. j. treba ju realizovať len tam, kde vaším predspracovaním došlo k nejakým zmenám).

Správa sa odovzdáva v 9. týždni semestra na cvičení (dvojica svojmu cvičiacemu odprezentuje vykonané predspracovanie v Jupyter Notebooku). Následne správu elektronicky odovzdá jeden člen z dvojice do systému AIS do nedele 24.11.2019 do 23:59.

Strojové učenie (max. 15b)

Pri dátovej analýze nemusí byť naším cieľom získať len znalosti obsiahnuté v aktuálnych dátach, ale aj natrénovať model, ktorý bude schopný robiť rozumné predikcie pre nové pozorovania. Na to sa využívajú techniky strojového učenia. V tomto projekte sa zameriame na rozhodovacie stromy vzhľadom na ich jednoduchú interpretovateľnosť.

V tejto fáze dostanete nový dataset, na ktorom oddemonštrujete znovupoužiteľnosť vami realizovaného predspracovania. Vami natrénované klasifikátory budú porovnané medzi sebou; uvidíte tak, ako dobre ste sa umiestnili v rámci vášho cvičenia, resp. celého predmetu.

V poslednej fáze sa od vás očakáva:

  • Predspracovanie nového datasetu vami realizovaným postupom predspracovania a opis prípadných zmien (2b). Spustite postup predspracovania realizovaný v predchádzajúcej fáze nad novým datasetom. Nový dataset bude mať rovnakú štruktúru ako váš pôvodný, nebudú sa v ňom však možno nachádzať niektoré problémy (nové vám nepribudnú). Ak si spustenie predspracovania vyžiada zmeny v kóde, opíšte ich.
  • Manuálne vytvorenie a vyhodnotenie rozhodovacích pravidiel pre klasifikáciu (3b). Vyskúšajte jednoduché pravidlá zahŕňajúce jeden atribút, ale aj komplikovanejšie zahŕňajúce viacero atribútov (ich kombinácie). Pravidlá by v tomto kroku mali byť vytvorené manuálne na základe pozorovaných závislostí v dátach. Pravidlá (manuálne vytvorené klasifikátory) vyhodnoťte pomocou metrík správnosť (angl. accuracy), presnosť (angl. precision) a úplnosť (angl. recall).
  • Natrénovanie a vyhodnotenie klasifikátora s využitím rozhodovacích stromov (4b). Na trénovanie využite algoritmus dostupný v knižnici scikit-learn (CART). Vizualizujte natrénované pravidlá. Vyhodnoťte natrénovaný rozhodovací strom pomocou metrík správnosť (angl. accuracy), presnosť (angl. precision) a úplnosť (angl. recall). Porovnajte natrénovaný klasifikátor s vašimi manuálne vytvorenými pravidlami z druhého kroku.
  • Optimalizácia hyperparametrov (4b). Preskúmajte hyperparametre klasifikačného algoritmu CART a vyskúšajte ich rôzne nastavenie tak, aby ste minimalizovali preučenie. Vysvetlite, čo jednotlivé hyperparametre robia. Pri nastavovaní hyperparametrov algoritmu využite 10-násobnú krížovú validáciu na trénovacej množine.
  • Vyhodnotenie vplyvu zvolenej stratégie riešenia chýbajúcich hodnôt na správnosť klasifikácie (2b). Zistite, či použitie zvolených stratégií riešenia chýbajúcich hodnôt vplýva na správnosť (angl. accuracy) klasifikácie. Ktorá stratégia sa ukázala ako vhodnejšia pre daný problém?

Správa sa odovzdáva v 12. týždni semestra na cvičení (dvojica svojmu cvičiacemu odprezentuje výsledky strojového učenia v Jupyter Notebooku). Následne správu elektronicky odovzdá jeden člen z dvojice do systému AIS do nedele 15.12.2019 do 23:59.