System budowania prywatnych zestawów filmów na płytach Bluray itp.
Można użyć tego programu do utworzenia zestawu filmów na płycie BD-R i podobnych, bądź płytach DVD-R i tak dalej. Jeśli płyty te mają być odtwrzane na różnych systemach, warto program skompilować na różne systemy i architektury. Skonfiguruj sobie IDE Lazarusa tak, by można było to zrobić przynajmniej na i386 i amd64 w linuksie, oraz win32, opcjonalnie win64.
Zastanów się następnie nad sposobem uruchamiania tak wykonanych płyt. Na systemach Windows wystarczy zbudować autorun.inf, pod linuksami to nie zadziała.
W systemach linuksowych można dodać informację o tym, by skopiować odpowiedni plik wykonywalny, nadać mu prawa i uruchomić, program jeśli nie wykryje bazy z danymi w katalogu z którego został uruchomiony, zacznie skanować zamontowane płyty optyczne i gdy na niej wykryje taki zestaw, automatycznie go uruchomi. To zadziała prawidłowo, gdy pierwsza taka zamontowana płyta będzie tą właściwą, lecz gdy będziesz w posiadaniu dwóch napędów i w pierwszym będzie zamontowany jakiś dysk, zaś dopiero w drugiej ta oczekiwana przez program, nie zostanie ona znaleziona i program wyświetli odpowiedni komunikat błędu. W takim wypadku lepiej jest zbudować odpowiedni pakiet ze skryptem dodającym opcję bezpośrednio do menu montowania urządzeń w systemie. Wtedy po włożeniu płyty, przy montowaniu dostaniesz opcję uruchomienia programu, który od razu zajrzy tam, gdzie odpowiednie dane się znajdują. Płyta zaczyta odpowiednie informacje i wykona program dając możliwość dalszego wyboru. Oczywiście można też poinformować program przez dodanie odpowiedniej opcji, ale to już pozostawiam twojemu wyboru i preferencjom.
Przykładowy pakiet DEB w Debianie możesz zbudować za pomocą załączonego skryptu Alien. Oczywiście odpowiednie pakietu i zależności muszą być zainstalowane. Skrypt domyślnie oczekuje na wejściu dwóch wersji plików wykonywalnych pod architektury i396 i amd64, wedle potrzeby możesz to zmienić w swoich projektach, bądź rozbudować to.
Opis funkcji:
- Program może pracować w trybie tylko do odczytu, jak również z możliwością zapisu.
Zapis przydaje się w czasie budowania i konfigurowania zestawu, w takim wypadku jest on zapisany na dysku twardym w którymś katalogu i możesz do projektu dodawać, edytować bądź usuwać wpisy. Istnieje możliwość pokazywania menu z dodatkowymi narzędziami, opcje przydają się i to bardzo. Gdzieś dalej w tym dokumencie znajdziesz krótki kurs utworzenia takiego projektu. Po stworzeniu projektu, przetestowaniu go, można go później ustawić w tyb tylko do odczytu, wyłaczyć pokazywanie dodatkowych narzędzi. Po dodaniu dodatkowych plików autostartujących, tj. pliku autorun.inf, czy udostępnieniu plików wykonywalnych, pakietów deb i wypalić na płycie i mamy gotową płyte multiledialną, która będzie prawidłowo ładować się w systemie. Wykonanie programu z parametrem --help wyświetli podstawowe komendy.