A feladat egy autó bérlő rendszerhez tartozó kliens megvalósítása volt, amely a rendszer adminisztrációs feladatait képes ellátni. Ezek közé tartozik a regisztrált felhasználók listázása, elfogadása, beérkező bérlések és az autók kezelés, az egyes autók pozíciójának lekérdezése. Előbbiek megvalósításához szükséges volt a csapatfeladat részeként megvalósított backend szolgáltatásokkal való együttműködés is. Az alkalmazás iOS 13 platformra készült el, Swift 5.1 nyelven írdóva.
Az architektúra megvalósításához MVC szerkezetet alkalmaztam. A modellek elsősorban a fő megjelenített adattípusokat tartalmazzak strukturák formájában, ilyen a felhasználó (Customer), bérlés (Rent), autó (Car), állomások (Station). Itt említendő még a hálózati kezelés amit elsősorban a CarRentService valósít még, a külső Moya könyvtárra épülve.
A View-hoz tartozó részek főleg a Storyboard-on találhatóak és az Xcode vizuális szerkersztőjével kerültek létrehozásra.
A ViewController osztályokban elsősorban a nézetekhez tartozó egyes lista, illetve részletes nézetek feltöltése történik adatokkal, valamint a gombok, felhasználói interakciók kezelése is.
Az alkalmazás készítése során igyekeztem a legtöbb dolgot magamtól megírni, így csak néhány külső könyvtár került felhasználásra. Ezeket a Swift build rendszerbe integrált Swift Package Manager-rel importáltam be.
-
Moya [https://github.com/Moya/Moya]: A Moya könyvtár segítségével lett a hálózatkezelés megvalósítva. Itt az egyes API endpointok egy-egy enum esetként lettek megvalósítva, ami által az API-k meghívása viszonylag egyszerűvé vált, nem kellett külön a hibákat, HTTP headereket kezelni. A Moya használata sokat segítette a kérések megvalósítását, illetve jelentős mennyiségű kódot is megspórolt.
-
KeychainAccess [https://github.com/kishikawakatsumi/KeychainAccess]: A KeychainAcces könyvtár az iOS Keychain-hez való hozzáférést teszi egyszerűbbé. Erre a felhasználóhoz tartozó hitelesítő adatok tárolása miatt volt szükség, amelyek bejelentkezéskor mentődnek el, ezáltal a felhasználónak nem szükséges az alkalmazás minden megnyitásakor újra bejelentkeznie. A hitelesítő adatok a 'Logout' funkcióval törölhetők az eszközről.
Mivel korábban nem foglalkoztam iOS fejlesztéssel, csak felhasználóként használtam a rendszert, így eleinte elég sok problémába ütköztem, amiket utánajárással, valamint néha a csapattársaim segítségével sikerült végül megoldani.
Legtöbb problémát a UI elemek wireframekhez való igazítása okozta, ez viszonylag sok időt is vett igénybe, így sokszor a funkcionalitás megvalósítását helyeztem előbbre, a felhasználói elemek helyett.
Összességében úgy érzem, hogy nagyon sokat tanultam mind az alkalmazás fejlesztés, mind a csapatmunka terén, azonban úgy érzem, hogy az alkalmazáson sokat lehetne még javítani, új funkciókat hozzáaadni további idő befektetésével.
A félév során tanultak alapján egyes részeket másképpen, hatékonyabban valósítanék már meg, így szükséges lenne a kód egy kisebb mértékű refaktorálása. Illetve a wireframe-ből végleges designra való alakítás is megvalósításra váró feladat még.