-
Notifications
You must be signed in to change notification settings - Fork 0
Home
Analogový "ServoPoint" - ovládá modelářská serva a spíná další zařízení (LEDky, relé, ...) v analogových kolejištích. První, ale funkční prototyp vypadá takto:
Rozměry desky jsou cca 90 x 78mm. Existuje novější návrh desky, který namísto pinové lišty pro spínané výstupy už obsahuje šroubovací svorky a méně drátových propojek.
ServoPoint je jednoduchá deska navržená pro analogově řízená kolejiště. Nevyžaduje žádnou digitální centrálu, ani PC k vlastnímu provozu a ježdění. Ovládá především servo motorky, může však spínat LEDky, relé, elektromagnetické přestavníky, ...
Připojuje se pod desku modelu, co nejblíže k ovládaným servům. Za provozu se ovládá spínači, přepínači, tlačítky.
Jádrem ServoPointu
je Arduino Nano, které obstarává veškeré řízení; Arduino Nano má také přímo vyvedený USB konektor - ServoPoint se nastavuje pomocí PC (notebook, tablet) připojeného přes USB kabel. Pomocí PC jde také vypsat, případně zálohovat nastavení.
ServoPoint je možné napájet napětím 5-12V stejnosměrných, napájecí napětí se volí podle potřeb spínaného příslušenství a serv. ServoPoint obsahuje jednoduchý stabilizátor napětí pro potřeby elektornické části, Arduino má vlastní regulátor. POZOR ! ServoPoint obsahuje jen jednoduchou ochranu proti přepólování, nemá usměrňovač. Nezapojujte jej na zdroj střídavého napětí.
Hlavní vstup ovládání je navžen po použití až 16
- mžikových spínačů
- tlačítek
- přepínačů
Řádky a sloupce tlačítek se připojují dutinkovou lištou na hřebínkové konektory ROWS
a COLS
- viz obrázek níže.
Volitelně k "původnímu" způsobu ovládání je možné ServoPoint připojit ke sběrnici SBUS (viz Wiki Analogové TCO) namísto tlačítek. Potom ServoPoint přijímá povely ze sběrnice od TCO a ne z klávesnice či tlačítek. musí se vyměnit ovládací software, sketch se musí vzít z větve "rs485_input".
Na konektor "COLS" se pak namísto klávesnice připojí SBUS rozšíření, do kterého se přivede řídící datový kabel UTP s konektorem RJ12.
Takové ovládání umožňuje pracovat s podstatně větším množstvím přepínačů, které lze jednotlivým ServoPointům přiřazovat jednotlivě, nebo po skupinách. Nezávisle na počtu ovládacích prvků jsou k přenosu zapotřebí jen 3 vodiče, ideální je použít běžný UTP kabel. Více viz SBUS rozšíření.
Na desce ServoPointu je osazeno 8 3pinových standardních konektorů pro připojení modelářských serv. Serva můžete zapojit pomocí běžných připojovacích kabelů a prodlužovaček. Napětí napájení serv je řiditelné potenciometrem P1, v rozsahu cca 3,5 - 6,5V; podrobnosti viz Napájení serv.
Po připojení ServoPointu ke zdroji napětí řídí Arduino zapínání napětí do jednotlivých serv tak, aby nedocházelo k velkým proudovým špičkám a zákmitům páky serva. Serva se spínají postupně s tím, že se při zapnutí již generuje řídící signál odpovídající poslední známé poloze. Typicky tak páka kmitne pouze kolem nastavené polohy cca 1mm, a opět se nastaví na původní místo. Serva kmitnou pouze při zapnutí, během provozu zůstávají v klidu. Doporučuji však serva odrušit (viz Lokopin - Serva - odrušení, Pojezdy.eu - odrušovací filtr).
ServoPoint může spínat příslušenství, a to jak TTL, tak jiné napěťové úrovně. Na desce ServoPointu je vyvedeno 8 výstupů do šroubovacích svorek. Spínané napětí je volitelné jumperem na konektoru Jx - buďto 5V, nebo napájecí napětí přivedené do ServoPointu. Výstup 5V se dá zatížit celkově max. 1A. Napětí pro všechny spínané obvody na desce je stejné (5V / napájecí).
Spínání výstupů pomocí tranzistorového pole - výstupy mají otevřený kolektor, spínají proti GND. Tarnzistorové pole má základní ochranu proti indukční zátěži, lze spínat i malá relé, LEDky, .... Na spínaných výstupech ServoPoint *nepodporuje PWM*.
Některé funkce ServoPointu jsou vyvedené na pinové konektory a slouží k zapojení rozšiřujících desek. Vyvedené jsou řídící piny posuvného registru vč. TTL napájení, spínané napěťové výstupy pro napájení servo a PWM k jejich ovládání. Tlačítkový vstup je vyveden včetně TTL napájení pro případnou další logiku.
Možnosti rozšiřujících desek budou popsané samostatně.
- Schéma a plošný spoj
- Spojení s PC: Připojení PC, jak zadávat příkazy
- Rozšíření SBUS
- Přiřazení funkce tlačítku
- Ovládání serv
- Ovládání spínaných výstupů
- Čekání
- Zálohování konfigurace
- Složité akce a podmínky